Меню
м.Полтава, вул.Котляревського, 22В (офіс)
Наша адреса:
м.Полтава, вул.Котляревського, 22В (офіс)
Час роботи
Час роботи магазину:
  • Пн-пт - 09:00 - 18:00
  • Сб - 10:00 - 16:00
  • Нд - вихідний

ЯК ОБРАТИ СВІТЛОДІОДНУ ЛАМПУ

ЯК ОБРАТИ СВІТЛОДІОДНУ ЛАМПУ

На відміну від звичайних ламп розжарювання, що відрізняються лише потужністю та якістю виготовлення, світлодіодні лампи мають багато параметрів, що впливають на якість та безпеку освітлення. Я розповім про основні параметри світлодіодних ламп та порекомендую, які лампи краще підійдуть для дому.

Потужність
Світлодіодні лампи не варто вибирати за потужністю - ефективність у різних ламп різна і лампи з однаковою потужністю можуть сильно відрізнятися за яскравістю: лампи, що замінюють звичайну лампочку-грушу 60 Вт, можуть мати потужність від 6 до 10 Вт, лампи, що замінюють "свічку" 40 Вт. можуть мати потужність від 4 до 7 Вт.

Еквівалент потужності
Більшість виробників світлодіодних ламп вказує еквівалент потужності лампи розжарювання. Наприклад, на упаковці може бути зазначено, що лампа має потужність 6 Вт і світить як лампа розжарювання 60 Вт. Деякі виробники вказують цей еквівалент досить некоректно, тому рекомендую завжди звертати увагу не на еквівалент потужності, а на світловий потік.

Будова світлодіодної лампиСвітловий потік
Яскравість лампи, а точніше кількість світла, що дає лампа, визначається параметром світловий потік, що вимірюється в люменах (лм, lm).
Для звичайних ламп (груші, свічки) можна приблизно прикинути необхідний світловий потік, помноживши потужність звичайної лампи розжарювання на 10: 40 Вт – 400 лм, 60 Вт – 600 лм, 100 Вт – 1000 лм. Таким чином, якщо ви хочете купити світлодіодну лампу на заміну 60-ватній лампі розжарювання, шукайте лампи зі світловим потоком не менше 600 лм.
На жаль, багато виробників завищують значення світлового потоку. Насправді він може виявитися навіть вдвічі нижчим від заявленого і лампа, яка повинна світити, як 60-ватна лампа розжарювання світитиме лише, як 25-ватна. Реальні значення світлового потоку можна дізнатися лише за результатами незалежного тестування.

кольорова температура
Лами розжарювання світять теплим жовтуватим світлом із колірною температурою 2700-2800К. Якщо ви хочете, щоб світлодіодна лампа давала світло максимально схоже на світло лампи розжарювання, вибирайте лампи з колірною температурою 2700-2800К. Багато світлодіодних ламп мають колірну температуру 3000К - це біліше, але не менш комфортне світло. Світло ламп із колірною температурою 4000К називають "нейтральний білий". Таке світло більше підходить для офісних приміщень. Вважається, що біле світло сприяє підвищенню працездатності, а жовте допомагає розслабитися і відпочити, тому вдома у вечірній час світло має бути теплим з колірною температурою не вище 3000К. Лампи з холодним білим світлом 5000К та вище призначені для використання у господарських приміщеннях. Вдома їм не місце.

Напруга
Випускаються світлодіодні лампи, що працюють від мережі 220-230 В та від джерел живлення 12 вольт.
У світлодіодних лампах використовують драйвери (електронні плати, встановлені в цоколі лампи) різних типів. Багато ламп використовуються драйвери зі стабілізацією. Яскравість таких ламп не змінюється при коливаннях напруги мережі дуже великих межах. Деякі лампи світять однаково яскраво при зниженні напруги мережі з 230 до 70 вольт. На жаль, виробники часто не вказують реальний діапазон напруги: на упаковці лампи може бути написано 220-240 або 230 В, а в реальності лампа горить при набагато меншій напрузі.

Лампи на 12 вольт випускаються з цоколями E27, E14, GU5.3, G4 і можуть працювати як від постійної, так і змінної напруги. Більшість мікроламп з цоколем G4 та деякі лампи-споти з цоколем GU5.3 під час роботи від змінної напруги мають дуже високу пульсацію світла, шкідливу для очей та самопочуття загалом. Щоб уникнути пульсації таких ламп, доведеться замінити трансформатори на блоки живлення постійного струму.

Індекс кольору (CRI, Ra)
Світло світлодіодної лампи відрізняється від світла лампи розжарювання за спектром. Хоча світло і виглядає білим, деяких колірних компонентів у ньому більше, а деяких менше. Індекс кольору показує, наскільки рівномірний рівень різних колірних компонентів у світлі. При низькому Ra гірше видно відтінки. Таке світло візуально неприємне, причому зрозуміти, що в ньому не так, дуже складно. У ламп розжарювання та сонця Ra вище 98, у хороших світлодіодних ламп він більше 80, у дуже хороших більше 90. Лампи з Ra нижче 80 у житлових приміщеннях краще не використовувати.
На жаль, деякі виробники завищують Ra: на коробці пишуть Ra > 80, а фактично лише трохи перевищує 70 і такі лампи краще не використовувати в житлових приміщеннях.

Робота з вимикачем, що має індикатор
Багато світлодіодних ламп некоректно працюють з вимикачами, що мають індикаторну лампочку або світлодіод. Коли вимикач вимкнений, лампи спалахують або слабо горять. Лише деякі виробники вказують, чи працюють лампи з такими вимикачами.

Підтримка роботи з димером
Більшість світлодіодних ламп не можуть працювати з регуляторами яскравості (диммерами), але випускаються спеціальні світлодіодні лампи, що димуються, що підтримують регулювання.

ку яскравості. Такі лампи працюють з більшістю звичайних диммерів для ламп розжарювання, але мінімальний рівень яскравості при димуванні може бути досить високим (близько 20%). Щоб лампи при димировании могли знижувати яскравість майже нуля, необхідно використовувати спеціальні диммеры для світлодіодних ламп.

Пульсація світла
Пульсація світла призводить до втоми очей та загального погіршення самопочуття, тому дуже важливо використовувати тільки ті лампи, які не мають видимої пульсації. По СНиП для різних типів приміщень нормується пульсація світла в діапазоні 5-20%, фактично для людини непомітна пульсація до 35%. Лише деякі виробники пишуть на упаковці ламп "без пульсації". В інших лампах рівень пульсації може бути низьким, але в параметрах лампи це ніяк не вказується. Наявність пульсації можна перевірити за допомогою "олівцевого тесту" або, подивившись на світло лампи через камеру смартфона (якщо пульсація є, на екрані будуть видні смуги).

Кут освітлення
Звичайні лампи розжарювання світять на всі боки, галогенні споти дають вузький пучок світла. Зі світлодіодними лампами все складніше.
Багато світлодіодних ламп, що замінюють звичайні лампи розжарювання, мають ковпак у формі півсфери такого ж діаметра, як корпус. Такі лампи практично не світять назад і якщо вони спрямовані вниз, стеля залишатиметься темною, що може бути некомфортно. На щастя, останнім часом з'явилося багато ламп, прозорий ковпак яких більший за корпус і за рахунок цього лампа трохи світить і назад.
Лампи на світлодіодних нитках (filament) мають такий самий великий кут освітлення, як звичайні лампи розжарювання.

Більшість світлодіодних спотів (ламп для підвісних стель з цоколями GU10 і GU5.3) світять розсіяним світлом з кутом близько 100 градусів і засліплюють через дуже широкий кут (галогенні споти дають вузький промінь світла з кутом освітлення близько 30 градусів). Тільки деякі світлодіодні споти мають такий самий вузький кут освітлення, як у галогенних ламп. Такі лампи легко розпізнати наявність лінз перед світлодіодами.

Тип лампи
У звичайній світлодіодній лампі кілька світлодіодів накриті ковпаком (зазвичай матовим). Іноді ще зустрічаються застарілі лампи-кукурудзи, вся поверхня яких покрита безліччю дрібних світлодіодів, що нагадують зерна кукрузи на початку. Новий тип світлодіодних ламп – філаментні лампи (або лампи на світлодіодних нитках). Такі лампи зовні дуже схожі на лампи розжарювання – у них скляна колба та широкий кут освітлення. Усередині лампи розміщені світлодіодні нитки – керамічні або металеві пластини, на яких розміщено безліч дрібних світлодіодів у ряд.

Такі лампи ефективніші, ніж звичайні (вони дають більше 100 Лм/Вт) та їх світло максимально схоже на світло ламп розжарювання. Більшість філаментних ламп є прозорими, але є і матовими. Недолік таких ламп – нижчий термін служби порівняно із звичайними світлодіодними лампами.

Строк служби
Виробники вказують термін служби ламп від 10000 до 50000 годин. Фактично ніхто не знає, скільки в реальності прослужить лампа, адже технології вдосконалюються дуже швидко і всі терміни служби розраховуються теоретично. Рекомендую звертати увагу не на зазначений термін служби, а на термін гарантії, протягом якого можна обміняти лампу, що вийшла з ладу.

Гарантія
Усі світлодіодні лампи мають гарантію від 1 до 5 років. Магазини повинні змінювати лампи за гарантією протягом цього терміну, якщо вони вийшли з ладу. Крім того, згідно із законом про захист прав споживачів, ви можете повернути лампи в магазин протягом 14 днів після покупки, якщо вони вам не сподобалися за умови наявності непошкодженої упаковки та, по можливості, чека.

Коментарі